The mission of CC United Soccer Club is to foster, promote, and perpetuate the game of soccer for youth in the communities of Carver, Chanhassen, Chaska, Victoria and surrounding communities.

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
 Mon 07/15/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Away Game, AWAY GAME 7:00p 8:30p  >Boys Competitive> Boys U18 C2 Tournament  Playin Game. Waseca Northeast Park Field 1  MD 
AWAY GAME, TBD TBD   >Boys Competitive> Boys U16 C3 Game  Playoffs  MH 
Carver, CCU53-Ironwood Park 7:00p 8:30p  >Boys Competitive> Boys U14 C1 Practice  HS Tryout Prep Practice  EC 
Carver, CCU53-Ironwood Park Camp 7:00p 8:15p  >Girls Competitive> Girls U16 C3 Practice    NO 
CCU01-03 BandimereCampus 6:00p 7:30p  >Girls Competitive> Girls U16 Premier II Game Maplebrook   LG 
CCU04-Clover Rdg 6:00p 7:30p  >Boys Competitive> Boys U14 C2 Game  State play in game, arrive 5:15, Wear BLACK  RS 
CCU17-20 McKnight Campus 6:00p 8:00p  >Girls Competitive> Girls U09 Gold 2 Tryout  Try-out Practice Sessions - drop in and walk through the station  MH 
6:00p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 3 Skills Testing  Drop in for skills practice for Fall tryouts  KT 
6:00p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 1 Practice  U9-U11 Tryout Practice - Drop in anytime - McKnight Fields  KS 
6:00p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 2 Tryout  Drop in to try/practice skills stations prior to actual try-out   AV 
6:00p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 2 Skills Testing  Fall Tryouts - practice session - optional  EO 
6:00p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 3 Practice  Try-out Practice Session   
CCU06-09 Diethelm Campus 5:30p 6:45p  >Girls Competitive> Girls U11 C2 Practice     
CCU07-Diethelm 6:00p 7:30p  >Girls Competitive> Girls U15 C2 Game Fusion Girls 04 Navy 1  MSYA Qualifier game  BL 
7:30p 9:00p  >Girls Competitive> Girls U14 C2 Game  CONFIRMED - State Qualifier Game  MI 
 Tue 07/16/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
National Sports Center 12:15p 1:15p  >Boys Competitive> Boys U09 Blue (TCSL) Tournament Exodus Academy A NSC Field #59W  NL 
Away Game, AWAY GAME 7:00a 8:00a  >Boys Competitive> Boys U16 C1 Tournament MPLS United Strikers NSC #29  DVA 
10:30a 11:50a  >Boys Competitive> Boys U16 C2 Tournament North East United USA Cup Field #19  TVE 
6:00p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U09 Maroon Game Waconia Waconia High School - 1650 Community Drive, Waconia (field H)  MAD 
CCU25-Bluff Park 6:00p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U09 Gold 1 Game Wright Co. Warm up begins 5:30pm - Bring both jerseys  PH 
CCU01-03 BandimereCampus 7:30p 9:00p  >Girls Competitive> Girls U14 C1 Practice    NS 
7:30p 9:00p  >Boys Competitive> Boys U19 C1 Practice    SD 
CCU04-Clover Rdg 7:30p 8:55p  >Girls Competitive> Girls U18 C2 Game SANxx - St Anthony Qualifier Game- rescheduled due to rain  BBJ 
CCU17-20 McKnight Campus 5:30p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U12 C2 Practice    KH 
5:30p 7:00p  >Boys Competitive> Boys U11 C2 Practice    CI 
5:45p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U09 Gold 2 Practice  Practice Prior to Fall Tryouts  MH 
CCU06-09 Diethelm Campus 7:00p 8:15p  >Boys Competitive> Boys U15 C2 Practice    CJ 
 Wed 07/17/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
National Sports Center 10:30a 11:30a  >Boys Competitive> Boys U09 Blue (TCSL) Tournament Chicago City SC NSC Field # 57W  NL 
Away Game, AWAY GAME 7:00a 8:20a  >Boys Competitive> Boys U16 C2 Tournament Maplebrook USA Cup Field #53  TVE 
10:30a 11:30a  >Boys Competitive> Boys U16 C1 Tournament Club Atletico De San Juan USA Cup  DVA 
Carver, CCU53-Ironwood Park Camp 7:00p 8:30p  >Girls Competitive> Girls U16 C3 Practice  *Joint Practice with Girls U18-C2  PK 
CCU01-03 BandimereCampus 7:30p 9:00p  >Girls Competitive> Girls U14 C1 Practice    NS 
CCU04-05 CloverRdgCampus 5:30p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U15 C2 Practice  Moved up due to weather   BL 
CCU17-20 McKnight Campus 5:30p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U12 C2 Practice    KH 
6:00p 8:00p  >Girls Competitive> Girls U09 Gold 2 Tryout  Try-out Practice Sessions - drop in and walk through the station  MH 
6:00p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 3 Skills Testing  Drop in for skills testing for Fall tryouts  KT 
6:00p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 1 Practice  U9-U11 Tryout Practice - Drop in anytime - McKnight Fields  KS 
6:00p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 2 Tryout  Drop in to try/practice skills stations prior to actual try-out   AV 
6:00p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 2 Skills Testing  Fall Tryouts - practice session - optional  EO 
6:00p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 3 Practice  Try-out Practice Session  AB 
CCU17-McKnight 5:00p 6:00p  >Girls Competitive> Girls U18 C2 Practice Boys U17 C1   JT 
CCU06-Diethelm 5:45p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U14 C3 Practice    MC 
 Thu 07/18/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
National Sports Center 1:15p 2:15p  >Boys Competitive> Boys U09 Blue (TCSL) Tournament CF Cobra Blue NSC Field #59E  NL 
Away Game, AWAY GAME 3:00p 4:20p  >Boys Competitive> Boys U16 C2 Tournament Blaine USA Cup Field #66  TVE 
6:30p 7:30p  >Boys Competitive> Boys U16 C1 Tournament Kelix USA Cup  DVA 
Carver, CCU53-Ironwood Park 7:00p 8:30p  >Boys Competitive> Boys U14 C1 Practice  HS Tryout Prep Practice  MW 
CCU04-Clover Rdg 6:00p 7:30p  >Boys Competitive> Boys U14 C2 Game MUS   RS 
7:30p 9:00p  >Girls Competitive> Girls U14 C2 Game Fusion State Qualifier Game  MI 
CCU06-09 Diethelm Campus 5:30p 6:45p  >Girls Competitive> Girls U11 C2 Practice  Moved to Thursday    
7:00p 8:15p  >Boys Competitive> Boys U11 C2 Practice    CI 
 Fri 07/19/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Away Game, AWAY GAME 11:00a 12:20p  >Boys Competitive> Boys U16 C2 Tournament MUS Field #20  TVE 
3:00p 4:20p  >Boys Competitive> Boys U16 C1 Tournament Blaine SC USA Cup field 4  DVA 
3:30p 4:45p  >Girls Competitive> Girls U12 C2 Tournament Mankato United - G12 Watson, Field 5N. Wear white, bring blk. Arrive 45 mins early.  AV 
3:30p 4:45p  >Girls Competitive> Girls U11 C2 Game  Rochester Venue: Watson; Field 6S  AB 
5:15p 6:15p  >Boys Competitive> Boys U09 Blue (TCSL) Tournament TBD (Mexico or Jamaica B) NSC Field #57W  NL 
AWAY GAME, TBD TBD   >Boys Competitive> Boys U16 C3 Game  Playoffs  MH 
3:30p 4:45p  >Boys Competitive> Boys U11 C2 Post League Play **TBD** State Pool Play, Game #1; Watson #1N  CI 
6:00p 7:30p  >Boys Competitive> Boys U18 C2 Game  vs Waseca Northeast Park  MM 
CCU04-05 CloverRdgCampus 5:30p 6:30p  >Girls Competitive> Girls U15 C2 Practice    BL 
 Sat 07/20/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
17th Ave Sports Center 8:00a 9:30a  >Girls Competitive> Girls U16 C3 Tournament Crow River Field 7 - arrive 45 min early for warm-ups - bring both jerseys  NO 
Away Game, AWAY GAME 7:00a 8:20a  >Boys Competitive> Boys U16 C1 Tournament Mpls United Copa Winner of fridays game (#754)- Field 29   DVA 
9:20a 10:20a  >Boys Competitive> Boys U09 Blue (TCSL) Tournament Bayamon FC NSC Field #57E  NL 
9:30a 10:45a  >Girls Competitive> Girls U12 C2 Tournament Wright County SC G12 - Taylor Watson, Field 3N. Wear black, bring wht. Arrive 45 mins early.  AV 
9:30a 10:45a  >Girls Competitive> Girls U11 C2 Game  Rochester Venue: Watson Field 6S  AB 
11:00a 12:20p  >Boys Competitive> Boys U16 C1 Tournament TBD Winner of Saturdays 7am game- field 29  DVA 
3:30p 4:45p  >Girls Competitive> Girls U11 C2 Game  Rochester Venue Watson FIeld 3S/3N: Semifinals  AB 
AWAY GAME, TBD TBD   >Boys Competitive> Boys U16 C3 Game    MH 
9:30a 10:45a  >Boys Competitive> Boys U11 C2 Post League Play **TBD** State Pool Play, Game #2; Watson #1N  CI 
3:30p 4:45p  >Girls Competitive> Girls U12 C2 Tournament  State Tourney Semi-Final (must finish in top 4). Field 2N or 2S.  AV 
Carver, CCU53-Ironwood Park 12:00p 1:15p  >Boys Competitive> Boys U17 C1 Practice Girls U18 C2 Prepartion for State   JT 
 Sun 07/21/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
17th Ave Sports Center 10:00a 11:30a  >Girls Competitive> Girls U16 C3 Tournament **TBD** champ game (field 3) or consolation (field 4) - arrive 9:15am   NO 
Away Game, AWAY GAME 9:45a 11:00a  >Girls Competitive> Girls U11 C2 Game  Rochester Venue Watson Field 5N: Finals  AB 
12:00p 1:15p  >Boys Competitive> Boys U11 C2 Post League Play FORCE State Tourn; Watson #3 South  CI 
AWAY GAME, TBD TBD   >Boys Competitive> Boys U16 C3 Game  Pool play  MH 
11:30a 12:45p  >Girls Competitive> Girls U12 C2 Tournament  State Tourney Championship Game (must win Semi-Final). Field 3N.  AV 
3:00p 4:00p  >Boys Competitive> Boys U11 C2 Post League Play **TBD** Potential State Consolation or Championship Game  CI 
CCU01-03 BandimereCampus 5:00p 6:30p  >Girls Competitive> Girls U14 C1 Practice    NS 
7:00p 8:30p  >Girls Competitive> Girls U14 C2 Practice    MI 
CCU51-Lake Ann Park 2:00p 4:00p  >Boys Competitive> Boys U12 C2 Team Party  http://evite.me/rdGf45TzRg  EM 
CCU17-20 McKnight Campus 3:30p 5:15p  >Boys Competitive> Boys U09 Blue (TCSL) Tryout  Tryouts for the Fall 2019. Summer 2020 tryouts will be in Nov.  KK 
3:30p 5:15p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 3 Tryout  Field Evaluations Day 1 tryouts  KT 
4:00p 5:15p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 1 Tryout  U9-U11 - Fall 2019 Tryout Day 1 - McKnight Fields  KS 
4:00p 5:15p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 2 Tryout  Field Evaluations for Fall season  AV 
4:45p 6:30p  >Girls Competitive> Girls U09 Maroon Tryouts  Day 1: 2019 Fall Competitive Field Evaluations  MAD 
5:15p 6:30p  >Girls Competitive> Girls U09 Gold 2 Tryouts   Day 1: 2019 Fall Competitive Field Evaluations - Check-in 4:45  MH 
5:15p 6:30p  >Girls Competitive> Girls U09 Gold 1 Tryouts  Fall Tryouts - Field Evaluations - Check-in 4:45pm  PH 
6:30p 7:45p  >Girls Competitive> Girls U10 Gold Tryout  Tryouts for Fall Teams (2009 Birthday Year)  RM 
6:30p 7:45p  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 3 Tryouts  Day 1: Field Evaluations (Arrive at 6:00PM)  AB 
6:30p 7:45p  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 2 Tryouts  Tryouts for Fall 2019  EO 
CCU17-McKnight 1:15p 2:15p  >Girls Competitive> Girls U18 C2 Practice Boys U17 C1 Preparation for state   JT 
Chaska, Rec CMS Turf- A 5:00p 6:15p  >Summer Adult Team - League 1> Black Game Purple   KC 
6:15p 7:30p  >Summer Adult Team - League 1> Green Game Orange   KC 
Chaska, Rec CMS Turf- B 5:00p 6:15p  >Summer Adult Team - League 1> Red Game Blue   AL 
CCU06-09 Diethelm Campus 7:00p 8:15p  >Boys Competitive> Boys U15 C2 Practice    CJ 
CCU07-Diethelm 6:00p 7:30p  >Girls Competitive> Girls U15 C2 Game Fusion Girls 04 Navy 1 MYSA Qualifier, arrive 5:30 pm, wear black bring white  BL 
7:30p 9:00p  >Girls Competitive> Girls U16 Premier II Game Maplebrook   NR