The mission of CC United Soccer Club is to foster, promote, and perpetuate the game of soccer for youth in the communities of Carver, Chanhassen, Chaska, Victoria and surrounding communities.

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
 Mon 06/24/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Away Game, AWAY GAME 6:00p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U09 Gold 2 Game  5700 Game Farm Rd E Minnetrista, MN 55364 - Field 1  MH 
6:00p 7:00p  >Boys Competitive> Boys U11 C3 Game CR United Boys 2008 C3McCorkle Coon Rapids Soccer Complex- 1821 111th Ave NW Coon Rapids  TK 
7:30p 9:10p  >Boys Competitive> Boys U18 C2 Game OronoWestonka B18 Please arrive 30 min prior - Orono Intermediate School Field 10  MD 
7:30p 8:45p  >Boys Competitive> Boys U11 C2 Game STMxx - St Michael Albertville Townelakes Field #1; 6692 W Laketowne Dr., Albertville, MN  CI 
8:00p 9:40p  >Girls Competitive> Girls U18 C2 Game WACxx - Waconia Waconia HS: 400 Community Dr Waconia, MN 55387-1158  BBJ 
AWAY GAME, TBD 7:15p 8:45p  >Boys Competitive> Boys U16 C1 Game Sporting St Croix Academy Blue Lucy WInton Bell Athletic-15601 Hudson Blvd Lakeland, MN 55043  DVA 
Carver, CCU53-Ironwood Park Camp 6:30p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U17 C1 Practice    JT 
7:30p 9:00p  >Girls Competitive> Girls U18 C2 Practice     
CCU01-03 BandimereCampus 7:00p 8:30p  >Girls Competitive> Girls U14 C2 Practice    DN 
CCU01-Bandimere 6:00p 7:30p  >Girls Competitive> Girls U14 C1 Game vs. Mankato - G14 Rescheduled home game.  NS 
CCU04-05 CloverRdgCampus 7:30p 9:00p  >Girls Competitive> Girls U15 C2 Practice    BL 
CCU06-09 Diethelm Campus 5:30p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U11 C2 Practice    KC 
6:00p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U10 Gold Practice Girls U10 Gold   RM 
7:00p 8:15p  >Girls Competitive> Girls U16 C3 Practice    PK 
7:00p 8:30p  >Boys Competitive> Boys U16 C2 Practice    TVE 
CCU06-Diethelm 6:00p 7:30p  >Girls Competitive> Girls U13 C2 Game  vs. Orono-Weston, Diethelm Park, Field 6  MM 
7:30p 9:00p  >Girls Competitive> Girls U14 C3 Game Tonka United 05 G Select Red   MC 
CCU08-Diethelm 6:00p 7:10p  >Girls Competitive> Girls U12 C1 Game Force Soccer Wear dark; arrive 45 minutes early  AC 
7:15p 8:30p  >Boys Competitive> Boys U12 C2 Game Crystal-Robbinsdale   EM 
 Tue 06/25/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Away Game, AWAY GAME 5:45p 7:15p  >Girls Competitive> Girls U17 C1 Game Lakeville 17100 Ipava Ave Lakeville, MN 55044, Field 4  AE 
6:00p 7:40p  >Girls Competitive> Girls U18 C2 Game CRVxx - Crow River Watertown City field -Lower: 500 Paul Ave Watertown, MN 55388  BBJ 
6:00p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U09 Gold 2 Game WAC09GY201 F-G, Warm-up at 5:30 pm, Waconia HS: 1650 Community Dr, Waconia  KN 
6:00p 7:15p  >Boys Competitive> Boys U11 C2 Game Orono Westonka Orono Middle School; Field13; 800 N Old Crystal Bay Rd,Long Lake  CI 
6:30p 8:10p  >Boys Competitive> Boys U18 C2 Game St Anthony Please arrive 30 min prior - National Sports Center Field No: H  MD 
7:30p 9:00p  >Boys Competitive> Boys U16 C3 Game  Lake Ann Park VS Tonka  LS 
AWAY GAME, TBD 7:30p 9:00p  >Boys Competitive> Boys U11 C3 Game Three Rivers- B11 Hawkridge field 5. 18001 Verdin St NW Andover, MN 55304  TK 
CCU01-03 BandimereCampus 5:30p 7:00p  >Boys Competitive> Boys U13 C2 Practice    CJ 
7:30p 9:00p  >Boys Competitive> Boys U19 C1 Practice    SD 
CCU01-Bandimere 7:45p 9:15p  >Girls Competitive> Girls U16 C3 Game Three Rivers Soccer vs. Three Rivers - Bandimere (1) - arrive 30 min early  NO 
CCU13-16 CityCntr Campus 7:00p 8:30p  >Girls Competitive> Girls U09 Maroon Practice    MAD 
7:00p 8:15p  >Boys Competitive> Boys U09 Blue (TCSL) Practice    NL 
CCU15-City Cntr 7:00p 8:15p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 3 Practice    KT 
7:10p 8:10p  >Girls Competitive> Girls U09 Gold 1 Game Orono Westonka Soccer Club Warm up Starts 6:40pm - Bring both jerseys  PH 
CCU17-20 McKnight Campus 6:45p 8:15p  >Girls Competitive> Girls U12 C3 Practice    JJ 
7:30p 8:30p  >Girls Competitive> Girls U11 C3 Practice  Last Practice   BBJ 
CCU43-49 CMS North Campu 5:30p 6:45p  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 2 Practice    EO 
6:45p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 2 Practice    AV 
CCU46-CMS G 5:30p 6:45p  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 1 Practice    JA 
6:45p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 1 Practice    JA 
CCU06-09 Diethelm Campus 5:30p 7:00p  >Boys Competitive> Boys U14 C3 Practice    KS 
7:00p 8:30p  >Boys Competitive> Boys U12 C1 Practice    NO 
CCU06-Diethelm 5:00p 6:30p  >Girls Competitive> Girls U13 C1 Practice    JK 
6:00p 7:15p  >Boys Competitive> Boys U15 C2 Game Shakopee Soccer Association   CJ 
CCU07-Diethelm 6:00p 7:30p  >Girls Competitive> Girls U14 C2 Game Three Rivers G14 Please wear dark jersey but also bring white one  MI 
7:30p 8:30p  >Boys Competitive> Boys U14 C1 Game Edina Soccer Club ESC U14 C1 Field 7  EC 
CCU08-Diethelm 7:20p 8:35p  >Girls Competitive> Girls U12 C2 Game South St. Paul Youth Soccer Rescheduled game. Wear black (bring light). Arrive 40 mins early  AV 
CCU09-Diethelm 6:00p 7:15p  >Boys Competitive> Boys U12 C3 Game Maplebrook Please arrive 45 before kickoff to warm up   SW 
 Wed 06/26/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Away Game, AWAY GAME 6:00p 7:00p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 1 Game Waconia Soccer Club Waconia High School - Field H - WHITE jersey  KS 
6:00p 7:00p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 2 Game WRC - B09 - Ortmann Location: Delano Elementary School Field D4  AV 
6:00p 7:30p  >Boys Competitive> Boys U14 C3 Game 3 Rivers Youth Athletic Complex 9850 165th Ave Elk River, MN 55330  KS 
6:30p 7:30p  >Girls Competitive> Girls U12 C3 Game WRC12GC301 1111 7th Ave NW., Buffalo, MN 55313. Fld. N1  JJ 
7:00p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 3 Game Crow River S - B09 Field 1, 512 County Road 10 SE Watertown, MN 55388  KT 
7:15p 8:15p  >Boys Competitive> Boys U09 Blue (TCSL) Game Three Rivers Otsego Soccer Complex Field 60, 13400 90th Street NE, Otsego  KK 
7:30p 8:45p  >Boys Competitive> Boys U14 C2 Game MUS Neiman Sports Complex, Field E9  RS 
AWAY GAME, TBD 7:45p 9:00p  >Boys Competitive> Boys U12 C1 Game MUS Keystone Park - 3034 Alabama Ave. S., St. Louis Park  NO 
8:15p 9:30p  >Boys Competitive> Boys U12 C3 Game  Bentfield - Buffalo Makeup game  SW 
Carver, CCU53-Ironwood Park Camp 6:30p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U17 C1 Practice    GS 
7:30p 9:00p  >Girls Competitive> Girls U18 C2 Practice    BBJ 
CCU01-Bandimere 6:00p 7:30p  >Boys Competitive> Boys U15 C2 Game Fusion Navy   CJ 
7:45p 9:25p  >Boys Competitive> Boys U18 C2 Game Rogers Rebels Please arrive 30 min prior to game - Bandimere Field 1  MD 
CCU13-16 CityCntr Campus 5:30p 6:30p  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 3 Practice  Will update with field  AB 
CCU04-05 CloverRdgCampus 7:30p 9:00p  >Girls Competitive> Girls U15 C2 Practice    BL 
CCU17-20 McKnight Campus 5:30p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U12 C2 Practice    KH 
5:30p 6:45p  >Boys Competitive> Boys U11 C2 Goalkeeper Training  Goalkeeper Training  CI 
5:30p 6:45p  >Goalkeeper Development Program> GK U9 - U12 Goalkeeper Training    MM 
6:45p 8:00p  >Goalkeeper Development Program> GK U13+ Goalkeeper Training    MM 
7:00p 8:30p  >Boys Competitive> Boys U12 C2 Practice    KH 
CCU06-09 Diethelm Campus 6:00p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U10 Gold Practice    PK 
CCU06-Diethelm 5:45p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U14 C3 Practice    MC 
CCU07-Diethelm 6:00p 7:30p  >Girls Competitive> Girls U14 C1 Game Tonka Fusion Elite   NS 
CCU08-Diethelm 6:00p 7:00p  >Boys Competitive> Boys U11 C3 Game CR United Boys 2008 C3Alfaro Field 08  TK 
7:20p 8:35p  >Girls Competitive> Girls U11 C2 Game Maplebrook   AB 
CCU09-Diethelm 5:45p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U13 C2 Practice    MM 
 Thu 06/27/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Away Game, AWAY GAME 5:30p 6:45p  >Girls Competitive> Girls U12 C2 Game Inver Grove Heights Heat CANCELLED, rescheduling.  AV 
6:00p 7:15p  >Girls Competitive> Girls U11 C3 Game Orono Westonka Soccer Club Orono MS- 800 N Old Crystal Bay Rd Long Lake field 12  BBJ 
6:00p 7:30p  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 2 Game Shakopee 17th Ave Sports Complex, field 5D  EO 
6:00p 7:30p  >Boys Competitive> Boys U16 C1 Game Orono- Weston Westonka MWSH-5905 Sunnyfield Rd E Mound, MN 55364-8250  DVA 
6:15p 7:15p  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 3 Game Crystal-Robbinsdale Cavanagh Park - Field 2 | 5100 Corvallis Ave N, Crystal, MN  AB 
7:00p 8:00p  >Girls Competitive> Girls U10 Gold Game WRIGHT COUNTY Northwinds Elementary School 111 7th Ave NW Buffalo, Field N4  RM 
7:30p 8:30p  >Boys Competitive> Boys U14 C1 Game Lakeville Soccer Club B14 17100 Ipava Ave Lakeville Minnesota 55044, Fld6  EC 
AWAY GAME, TBD 6:00p 7:30p  >Girls Competitive> Girls U13 C1 Game Eden Prairie Miller Park   JK 
CCU01-Bandimere 7:30p 8:55p  >Girls Competitive> Girls U18 C2 Game CRVxx - Crow River Rescheduled from 5/21  BBJ 
CCU13-16 CityCntr Campus 7:00p 8:30p  >Girls Competitive> Girls U09 Maroon Practice    MAD 
7:00p 8:30p  >Girls Competitive> Girls U09 Gold 2 Practice  Combined practice with maroon team  MH 
CCU14-City Cntr 6:00p 6:50p  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 1 Game Orono-Weston   JG 
7:10p 8:10p  >Girls Competitive> Girls U09 Gold 1 Game Crow River Warmup Starts 6:40pm - Bring both jerseys  PH 
CCU06-09 Diethelm Campus 5:30p 7:00p  >Boys Competitive> Boys U16 C3 Practice    MH 
7:00p 8:30p  >Girls Competitive> Girls U17 C1 Practice    AE 
7:30p 9:00p  >Boys Competitive> Boys U14 C3 Game Fusion please arrive 45 mins early and bring both jerseys  KS 
CCU06-Diethelm 6:00p 7:30p  >Boys Competitive> Boys U13 C2 Game Shakopee   CJ 
CCU08-Diethelm 6:00p 7:15p  >Boys Competitive> Boys U12 C1 Game WRCxx - Wright County vs. WRC-B12-Dabet - Diethelm 8 - arrive 30 minutes early  NO 
7:20p 8:35p  >Boys Competitive> Boys U11 C2 Game WACxx - Waconia Waconia has forfeited  CI 
CCU09-Diethelm 5:45p 7:00p  >Boys Competitive> Boys U12 C3 Game vs stma This is our makeup game  KK 
 Fri 06/28/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Away Game, AWAY GAME 7:00p 8:30p  >Girls Competitive> Girls U16 Premier II Game Maplebrook MG Sports Dome Field 1  NR 
7:15p 8:30p  >Boys Competitive> Boys U11 C2 Tournament Gitchi Gummi LSO Game #1 - Jean Duluth #5  CI 
AWAY GAME, TBD TBD   >Girls Competitive> Girls U15 C2 Tournament  Lake Superior Open June 28-30 Reserve Lodging @Superior Shores   BL 
6:00p 7:30p  >Girls Competitive> Girls U14 C2 Game Orono-Weston G14 Wear white and bring black. Orono Intermediate School. Field 10  MI 
CCU13-16 CityCntr Campus 6:00p 7:15p  >Girls Competitive> Girls U09 Gold 1 Practice    PH 
CCU17-20 McKnight Campus 6:00p 6:45p  >Girls Competitive> Girls U12 C3 Practice  soccer olympics games  JJ 
Indoor - CCC 6:45p 9:00p  >Girls Competitive> Girls U12 C3 Team Party  Swimming at the Chaska Comm Center, pool closes 9:00 PM  JJ 
CCU07-Diethelm 6:00p 7:30p  >Boys Competitive> Boys U16 C1 Game Salvo SC 03B South Steel C1   DVA 
7:30p 9:00p  >Boys Competitive> Boys U16 C3 Game    LS 
 Sat 06/29/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Away Game, AWAY GAME 10:30a 11:40a  >Girls Competitive> Girls U12 C1 Tournament East Select Soccer Club Jean Duluth Field 1; wear light, bring dark. Arrive 45 min early  AC 
11:45a 1:00p  >Boys Competitive> Boys U11 C2 Tournament **TBD** LSO Game #2 - Jean Duluth Field TBD  CI 
6:00p 7:10p  >Girls Competitive> Girls U12 C1 Tournament Tri City Storm Soccer Club Jean Duluth Field 1; wear light, bring dark; arrive 45 min early  AC 
AWAY GAME, TBD 7:30a 9:00a  >Girls Competitive> Girls U15 C2 Tournament Xolos Academy FC Stebner Soccer Complex Fld 1 4860 Maple Grove Rd. Hermantown, MN  BL 
7:30a 9:00a  >Boys Competitive> Boys U15 C2 Tournament  @ Arlington Field against Gitchi Gummi Rauner   CJ 
1:30p 3:00p  >Boys Competitive> Boys U15 C2 Tournament  @ Arlington Field against TBD  CJ 
3:00p 4:30p  >Girls Competitive> Girls U15 C2 Tournament  Stebner, fid 1 or 2 depending on 1st game outcome  BL 
Carver, CCU53-Ironwood Park 10:00a 11:30a  >Boys Competitive> Boys U14 C1 Practice  Outdoor Practice at Carver El. Will be held at field (lighted)  MW 
CCU01-03 BandimereCampus 9:00a 10:30a  >Girls Competitive> Girls U14 C2 Practice    DN 
10:00a 11:00a  >Girls Competitive> Girls U10 Gold Practice    RM 
10:45a 12:00p  >Girls Competitive> Girls U16 C3 Practice    NO 
2:00p 3:30p  >Boys Competitive> Boys U17 C1 Practice    GS 
CCU17-20 McKnight Campus 8:30a 9:30a  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 3 Practice  Changing to McKnight due to City Center not available  AB 
CCU06-09 Diethelm Campus 9:00a 10:30a  >Boys Competitive> Boys U12 C1 Practice    NO 
CCU06-Diethelm 9:30a 10:45a  >Girls Competitive> Girls U14 C3 Practice    MC 
 Sun 06/30/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Away Game, AWAY GAME 9:15a 10:30a  >Boys Competitive> Boys U11 C2 Tournament **TBD** LSO Game #3 - Jean Duluth Field TBD  CI 
5:45p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U12 C2 Game IGH Heat Rich Valley Athletic Complex, field 4. Wear white (bring blk).  AV 
AWAY GAME, TBD TBD   >Girls Competitive> Girls U12 C1 Tournament  Duluth Soccer Tournament  AC 
9:00a 10:30a  >Boys Competitive> Boys U15 C2 Tournament  @ Arlington Field against TBD  CJ 
10:30a 12:00p  >Girls Competitive> Girls U15 C2 Tournament  Field location based on previous game outcome  BL 
CCU25-27 BluffPrk Campus 4:00p 5:15p  >Boys Competitive> Boys U09 Blue (TCSL) Practice    NL 
4:00p 5:15p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 3 Practice    KT 
Carver, CCU53-Ironwood Park 3:00p 4:00p  >Boys Competitive> Boys U14 C1 Practice  Outdoor Practice at Carver El. Will be held at field (lighted)  MW 
CCU13-16 CityCntr Campus 12:00p 1:15p  >Girls Competitive> Girls U09 Gold 2 Practice  Practice - Jonathan Tudor will be running this session  MH 
CCU17-20 McKnight Campus 2:30p 3:45p  >Goalkeeper Development Program> GK U9 - U12 Goalkeeper Training    MM 
3:45p 5:00p  >Goalkeeper Development Program> GK U13+ Goalkeeper Training    MM 
5:30p 6:30p  >CCUD Summer> CCUD Summer Practice    MM 
CCU43-49 CMS North Campu 5:30p 6:45p  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 2 Practice    EO 
6:45p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 2 Practice    AV 
CCU46-CMS G 5:30p 6:45p  >Boys Competitive> Boys U10 Gold 1 Practice    JA 
6:45p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U09 Gold 1 Practice    JA 
Chaska, Rec CMS Turf- A 5:00p 6:15p  >Summer Adult Team - League 1> Orange Game Black   KC 
5:00p 6:15p  >Summer Adult Team - League 1> Red Game Purple   AL 
Chaska, Rec CMS Turf- B 4:00p 5:00p  >Boys Competitive> Boys U17 C1 Practice  Today we are moving practice Venues to the Turf at CMS  JT 
6:15p 7:30p  >Summer Adult Team - League 1> Blue Game Green   KC 
Chaska, Rec CMS Turf- C 4:00p 5:00p  >Girls Competitive> Girls U18 C2 Practice  I have moved this to tie in with the boys to have numbers  JT 
CCU06-09 Diethelm Campus 7:00a 8:30a  >Boys Competitive> Boys U18 C2 Practice    MD 
5:00p 6:00p  >Girls Competitive> Girls U10 Gold Practice  cancelled due to excessive heat warnings  RM 
5:30p 7:00p  >Boys Competitive> Boys U12 C3 Practice    SW 
5:45p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U16 C3 Practice    NO 
6:00p 7:15p  >Girls Competitive> Girls U09 Gold 1 Practice  Cancelled due to excessive heat - feels like at 6pm is 97  PH 
7:00p 8:30p  >Girls Competitive> Girls U11 C2 Practice    KC 
7:00p 8:00p  >Boys Competitive> Boys U16 C2 Practice    RE 
CCU06-Diethelm 5:45p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U13 C1 Practice    JK 
5:45p 7:00p  >Girls Competitive> Girls U13 C2 Practice    MM